.
.
.

رویدادها و مناسبت‌ها

23 مهر، روز جهانی استاندارد گرامی باد

1399/7/22 سه‌شنبه

.
23 مهر، روز جهانی استاندارد گرامی باد
"استاندارد، بنیان مهم علم و فناوری"
 
استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقش به‌سزایی دارد. استاندارد عبارت است از نظمی مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون و تجربه‌های بشری که به صورت قواعد، مقررات و نظام‌هایی به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت‌رویه، افزایش میزان تفاهم، تسهیل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه‌جویی در اقتصاد ملی،  حفظ سلامت و ایمنی عمومی به کار می‌رود.
23 مهر (14 اکتبر) روز جهانی استاندارد است. اندیشه تشکیل سازمان بین‌المللی استاندارد در سال 1947 در نشست رؤسای مؤسسه‌های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می‌باشد و از سال 1970 چهاردهم اکتبر هر سال با عنوان روز جهانی استاندارد گرامی داشته می‌شود.
در ایران برای اولین بار با تصویب قانون اوزان و مقیاسها در سال  1304 شمسی، تشکیلات سازمانی که بعداً به مؤسسه مستقل استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور تغییر شکل داد، پایه‌ریزی شد. در سال‌های 1324 و 1332 به لحاظ اهمیت یافتن نظارت بر ویـژگی‌ها و کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی هستههای تکامل یافته در موسسه به صورت یک اداره در وزارت بازرگانی شکل گرفت و در ادامه با تصویب قانون «تاسیس مؤسسه استاندارد ایران» مسئولیتها و چارچوبهای مستقل در قالب هدف‌های ملی تعیین و موسسه به صورت ساختاری مستقل شروع به فعالیت کرد.
 عضویت ایران در سازمان بین‌المللی استاندارد ISO در سال 1343 تحقق یافت و به تدریج با عضویت در بیش از 106 کمیته فنی اصلی و فرعی و عضویت فعال به عنوان عضو ناظر در 140 کمیته فنی اصلی و فرعی و پذیرش مسئولیت دبیرخانه کمیته‌های فنی ISO/TCI134 و ISO/TC217 و ISO/TC91، فعالیت‌های آن، توسعه یافته است.
در خاتمه پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های صورت گرفته توسط همکاران در بخش تدوین و تنظیم استانداردهای هسته‌ای، امیدوار است در سال "جهش تولید" با تداوم پیشرفت‌ها شاهد تحقق مفهوم "استاندارد، بنیان مهم علم و فناوری هسته‌ای است" باشد.
نسخه قابل چاپ

تمام حقوق وب سایت متعلق به پژوهشگاه علوم فنون هسته ای می باشد.

login