.
سه‌شنبه 4 آذر 1399   20:45:19
.
.

هدف اصلی که این مدیریت در به نتیجه رساندن آن تلاش میکند موارد ذیل است:

الف) همکاری علمی داخلی و تفاهم نامه‌ها

مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی با هدف شناسایی و اولویت بندی نیازهای تحقیقاتی موسسات دولتی و خصوصی و هدایت تحقیقات جهت رفع این نیازها و تلاش در جهت کاربرد نتایج طرح‌ها در توسعه تکنولوژی در حوزه تحقیقات و فناوری پژوهشگاه فعالیت خوذ را از سال 1385 آغاز نموده است و تاکنون موفق به انعقاد 115 تفاهم نامه و توافق‌نامه همکاری پژوهشی و آموزشی با دانشگاه‌ها و موسسات دولتی و خصوصی شده است.

ب‌) همکاری‌های علمی بین‌المللی

در این اداره از مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی ایجاد بستر مناسب و آسان برای برقراری ارتباط علمی با تمام کشور‌های فعال جهان در صنعت هسته‌ایی یکی از مهمترین اهداف است. این همکاری‌ها در قالب تفاهم‌نامه، تبادل دانشجو، برگزاری مقاطع دانشگاهی کارشناسی ارشد و دکترای مشترک، انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، بازدیدهای علمی، نشست فنی، دوره‌ها و کارگاههای آموزشی کوتاهو بلند مدت انجام میشود. کشورهای هدف شامل، روسیه، چین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشور‌های همسایه مانند افغانستان و عراق می‌شوند.

مراکز علمی معتبر دنیا همچون ICTP که از حمایت‌های مالی یونسکو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برخوردار است از دیگر چشم‌انداز‌های همکاری بین‌المللی در این مدیریت است

ج‌) همکاری‌های علمی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA)

 در ارتباط با همکاری‌های علمی با آزانس بین‌المللی انرژی اتمی موارد ذیل مورد توجه قرار دارد:

  • همکاری جهت انجام پروژه‌های همکاری فنی(TC) در سطح ملی (IRA)، منطقه‌ای (RAS) و بین منطقه‌ای (INT).
  • همکاری جهت انجام پروژه‌های  تحقیقاتی هماهنگ شده (CRP).
  • انجام امور شرکت کارشناسان پژوهشگاه در دوره های آژانس.
همکاری جهت برگزاری دوره های آموزشی در قالب بازدید علمی، فلوشیپ، کارگاه آموزشی و برای کارشناسان کشور افغانستان در چارچوب (Draft of Recommendation). تفاهم نامه منعقد شده بین ایران (پژوهشگاه)، افغانستان و آژانس بین المللی انرژی اتمی.

د‌) برگزاری بازدید‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی

به منظور گسترش ارتباط پژوهشگاه با مجموعه صنعت، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی بازدید‌های علمی و تخصصی در گستره داخلی، منطقه‌ایی و بین‌المللی با دورنمای آشنایی هرچه بیشتر با آخرین دستاوردها و فناوری‌های نوین طراحی و برگزار می‌شود.

مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی زیر مجموعه معاونت پژوهشی، فن‌آوری و آموزشی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ایی سازمان انرژی اتمی است که  از دو اداره ذیل تشکیل شده است:

1- اداره همکاری‌های علمی

شرح وظایف

 • تهیه و تنظیم تفاهم‌نامه‌ها، توافق‌نامه‌های پژوهشگاه با مراکز علمی، صنعتی و تحقیقاتی داخلی و خارجی با همکاری واحدهای ذیربط.
 • صیانت و رعایت حقوق مالکیت معنوی محصولات حاصل از یافته‌های پژوهشی کارشناسان، پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه.
 • انجام امور ثبت ابداع و اختراع در پژوهشگاه.
 • تهیه و تدوین آیین‌نامه و شیوه‌نامه همکاری‌های علمی پژوهشگاه، پژوهشکده‌ها و کارشناسان با سایر سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی و ابلاغ پس از تصویب در مرجع ذیصلاح .
 • ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و نرم‌افزارهای لازم جهت ساماندهی و پشتیبانی فعالیت‌ها.
 •  شناسایی کاربران نهایی نتایج پژوهش‌ها و فعالیت‌ها و تقویت و تحکیم روابط بلند‌مدت با آن‌ها.
 •  طراحی و هماهنگی بازدیدهای تخصصی در راستای رصد نیازهای فنآورانه بخش های علمی و صنعتی.
 • همکاری با دفتر امور پژوهشی در جهت‌دهی طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی متناسب با نیازهای بخش صنعت.
 • همکاری با دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه سیستم‌ها و استانداردها جهت استقرار سامانه‌ها، شامل کیفیت، ایمنی، زیست‌محیطی، آزمایشگاهی و سایر موارد مرتبط در سطح پژوهشگاه در راستای استانداردسازی محصولات و رعایت الزامات بازار.

2- اداره همکاری های بین المللی

شرح وظایف

 • برنامه‌ریزی و نظارت بر کلیه مراحل ارائه پیشنهاد، تصویب و انجام پروژه‌های همکاری فنی (TC)پژوهشگاه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قالب پروژه‌های ملی، منطقه‌ای، بین‌منطقه‌ای و پروژه‌های تحقیقاتی(CRP) و بررسی پیشرفت و ارزیابی آن‌ها.
 • همکاری با دفتر تحصیلات تکمیلی و امور آموزشی برای برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی و برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی اعزام کارشناسان به دوره‌ها، کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی، بازدیدها و نشست‌های داخلی و خارجی.
 • همکاری و هماهنگی با معاونت راهبردی و امور مجلس و رابط ملی (NLO) در زمینه‌های ذیربط.

تمام حقوق وب سایت متعلق به پژوهشگاه علوم فنون هسته ای می باشد.

login